Uykusuzlukta Etkili Bitkiler


Kişinin genel sağlık durumunu ve yaşam kalitesini etkileyen uyku süresinin kısalması hali, uykusuzluk ya da insomnia olarak tanımlanır. İnsomnia, kişinin uykuya dalma konusunda güçlük çekmesine yol açar. Uykuda kalma güçlüğü, olması gerekenden erken uyanmak, tekrar uykuya dalmak gibi problemlerle karakterize olan bu rahatsızlık, kişinin uyandığında kendini uykusuz hissetmesine yol açar. Uykusuzluk hali yalnızca kişinin enerji seviyesinin düşmesini değil aynı zamanda ruh halini, sağlığını, verimliliğini ve yaşam kalitesini de etkiler. Yeterli uyku süresi kişiden kişiye farklılık gösterse de genel olarak yetişkin bireylerin 7 ila 8 saat kadar uyuması gerekir.

Kronik uykusuzluk olarak tanımlanan bu durumun temelinde yatan sebep, uykusuzluğun kendisi olabileceği gibi kullanılan ilaçlar, kişinin genel sağlığı ve diğer pek çok etken ile alakalı da olabilir. Uyku problemi, kişinin uyandığında kendini yorgun hissetmesine neden olur, gün içinde koordinasyonunun bozulmasına yol açar ayrıca kişinin hem vücut hem de ruh sağlığı bu durumdan olumsuz etkilenir.

Tüm bu olumsuzlukların yaşanmaması ve sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmanın en önemli yollarından biri de mucizevi bitkilerden yardım almaktan geçmektedir. Bu bağlamda uykusuzluğa iyi gelen bazı bitkiler şu şekilde sıralanabilir.

  • Papatya Çayı: Mucizevi bitkilerin başında gelen papatya çayı sinirlerin yatışmasına ve kasların rahatlamasına yardımcı olur ve uykuya rahatça dalmakta büyük bir destekçimizdir.
  • Çarkıfelek: İçeriğindeki harmin adlı bileşen sayesinde kendimizi iyi hissetmeye başlamamıza ve kötü düşüncelerden uzaklaşıp uykuya dalmamıza destek olur.
  • Lavanta Çiçeği: Sinir sistemini rahatlatmaya ve şişkinliğin giderilmesine katkıda bulunarak rahat bir uyku çekmeye yardımcı olur.
  • Ihlamur: Uykudan önce içilecek sıcak bir ıhlamur çayı güçlü rahatlatıcı etkisiyle uyku problemlerinde en önemli destekçilerimizden biri olarak asırlardır yerini korumaya devam ediyor.
  • Nane: Gerek güzel kokusu gerekse ferahlatıcı etkisiyle nane, vücudun rahatlamasını ve sinirlerin yatışmasına destek olarak güzel bir uykuya kapı aralamaktadır.

Diğer Makaleler