Levent Bal Eczanesi Röportaj


+ Eczacı Bey Merhaba, öncelikle bu röportajı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Sizleri tanımak isteriz. Kendinizden ve eczanenizden bahseder misiniz?

Merhabalar, ismim Levent Bal, eczacılık eğitimimi Marmara Üniversitesinde aldıktan sonra İstanbul Üniversitesinde işletme yüksek lisansını tamamladım. Kariyerime 2002 yılında ilaç sektöründe başladım. 17 yıllık ruhsatlandırma ve iş geliştirme alanındaki ilaç sektörü tecrübemden sonra Levent İş kulelerinde eczanemi açtım.+
Sizin de bildiğiniz gibi virüs ve bakterilerin ilk giriş noktaları ağız ve burun. Bu bağlamda pastil formunda bağışıklık takviyeleriyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Bu dönemde pastili boğaz ağrısı gibi durumlardan dolayı değil korunma amacıyla kullandım. Tamamen lokal etkisi, nemlendirme etkisi ve bir bariyer oluşturma etkisi dolayısıyla kullandım. İçerik burada çok ön plana çıkıyor. Ayrıca şunu da belirtmem gerekir ki pastili aldıktan sonra bir süre bir şey yiyip içmemeye dikkat etmemiz gerekiyor. Mesela 1 saatlik bir metro ya da otobüs yolculuğundan önce pastili alıp bu sürede bir şey yiyip içmeden yolcuğu tamamlamak gerekiyor. Buna ek olarak burundan virüs girişini önlemek amacıyla bağışıklık destekleyici olarak aromatik yağ da kullanıyorum.

Ne kadar maske de kullansak kendimizi koruma direncini artırmak amacıyla havada asılı kalan partiküllerden korunmak amacıyla kendimize maksimum koruma sağlamamız gerektiğine inanıyorum.+
Bulunduğumuz coğrafyada nane – limon, ıhlamur gibi sıcak içimli bitkileri kış aylarında çok tercih ediyoruz. Bu formda bulunan gıda takviyeleri de mevcut. Sizin bu ürünlere bakışınız nasıl?  Biraz anlatabilir misiniz?

Bu dönemde bağışıklığımızı destekleyecek her şeyi desteklerim. Çünkü beslenme kalitemiz ne yazık ki düşük. Pandemi olmasa bile her yıl biz grip salgınları da yaşayan bir coğrafyada yaşıyoruz. Spor alışkanlığımız da düşük. Ve etkinliği bilinen özellikle bitkisel gıda takviyelerini ben her anlamda destekliyor ve öneriyorum.

Gıda takviyelerinde de bitkiseller benim eczanemde de ağırlıklı tercih ediliyor. Özellikle Kara mürver, Afrika Sardunyası, Beta Glukan gibi bitki kökenli ve doğada var olan içerikler. Dediğim gibi beslenme kalitemiz düşük olduğundan bunları dışarıdan desteklemeye ihtiyaç duyuyoruz ve bunları mutlaka kullanmalıyız.

20 yıl önceye göre bile bir domatesten aldığımız vitamin ve mineral şimdiye göre çok düşük. Bunun tohum, hava kirliliği gibi birçok sebebi var. O yüzden ister sıcak ister soğuk ister tablet ister kapsül formunda olsun kendimizi takviyelerle desteklemeliyiz.

 

Levent Bal Eczanesi / Levent

 

Diğer Makaleler