İdeal Eczanesi Röportaj


+ Eczacı Hanım Merhaba, öncelikle bu röportajı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Sizleri tanımak isteriz. Kendinizden ve eczanenizden bahseder misiniz?

Merhaba, Ben İdeal Eczanesi eczacısı Cansu Pusatlıoğlu, Fransa’da doğdum büyüdüm. Üniversiteye kadar da Fransa’da eğitim aldım. Ardından eczacılık eğitimimi Belçika-Brükselde tamamladım. Uzmanlığımı ise Paris ve Belçikada bitirdim. Ve bu iki ülkede de çalışma tecrübem oldu.+
Bağışıklık desteği olarak Afrika Sardunyası, Kara mürver, Zencefil ve Ekinezya gibi bitki ve ekstreleriyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Fransa ve Belçika’da Fitoterapi çok gelişmiş durumda ben de fitoterapiye çok önem veren bir eczacıyım. Fitoterapi alanında bu bitkiler sıklıkla kullanılıyor aralarından en çok tercih edilen de ekinezya olsa gerek. Afrika sardunyasını ben özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları yani grip ve soğuk algınlığına yakalandığımda kullanıyor ve öneriyorum.

Zencefil güçlü antioksidan özelliklere sahip bir bitki, hem bağışıklı güçlendirici etkisi için hem de antiviral olarak tüketilebilir. Ekinezyanın ise covide karşı in vitro çalışmaları bulunmakta merakla in vivo çalışmasını bekliyorum.+
Sizin de bildiğiniz gibi virüs ve bakterilerin ilk giriş noktaları ağız ve burun. Bu bağlamda pastil formunda bağışıklık takviyeleriyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Doğru kullanımında kısmi korunmada yardımcı olacağını düşünüyorum. Ağızda özellikle tükürükte virüsün kalabileceğini biliyoruz. Enfekte tükürük yutulduğunda, virüs boğaza oradan da akciğerlere hatta bağırsaklara kadar ulaşabilir. Yani pastiller hem virüsün ağızdan girişini hem de kolonizasyonunu azaltmaya yardımcı olur.

İdeal Eczanesi / Nişantaşı

 

Diğer Makaleler