Gıda Takviyelerinin Önemi


Bitkiler ve bitkilerden elde edilen ürünlerden, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kayıtlarına göre; dünya nüfusunun büyük bir kısmının (% 70-80), hastalık tedavisinde ve hastalıktan korunmada yararlandığı belirtilmektedir. Tıbbi bitki türünün 70.000 civarında olduğu ileri sürülmekle birlikte; Dünya Sağlık Örgütü tarafından 21.000 bitki türünün ilaç hazırlamak için uygun bulunduğu belirtilmektedir. Bu bitkiler çoğunlukla “alternatif tıp” veya “tamamlayıcı tıp” adı altında insanlar, bitkisel ürünleri uzun yıllardır kullanmaktadır. “Gıda Takviyeleri” olarak da tanımlanan bu ürünler; normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla; vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi, amino asit gibi besin ögelerinin veya bunların dışında besleyici veya fizyolojik etkileri bulunan bitki, bitkisel ve hayvansal kaynaklı maddeler, biyoaktif maddeler ve benzeri maddelerin konsantre veya ekstraktlarının tek başına veya karışımlarının kapsül, tablet, pastil, tek kullanımlık toz paket, sıvı ampül, damlalık şişe ve diğer benzeri sıvı veya toz formlarda hazırlanarak günlük alım dozu belirlenmiş ürünler olarak tanımlanmaktadır.

Gıdaların insan sağlığı üzerine faydalı özellikleri (antioksidan, besinsel lif vb.) bilindikçe, günümüzde bu destekleyici özellikleri içeren gıda takviyelerinin de insan vücuduna olan etkisi sebebiyle tüketimi artmaktadır. Özellikle meyve ve sebzelerde bulunan antioksidanlar; tahıllarda bulunan besinsel lifler ve süt proteinleri gibi gıda bileşenlerinin sağlık üzerine pozitif etkileri bulunmaktadır. Gıda takviyesi olarak bu bileşenlerin ya da gıdaların kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmakta ve diyete yardımcı olmaktadır.

Günümüzde yetişkin ve çocukların alması gereken vitamin ve mineralleri hava kirliliği, endüstriyel tarım faaliyetleri, bitki tohum kalitelerinin düşmesiyle gıda takviyeleri ile destekleme ihtiyacını büyük oranda artırmıştır. Sağlıklı bir bireyin ihtiyaç duyduğu metabolizma faaliyetleri, gelişim gibi önemli vücut aktiviteleri için yediğimiz besinlerin yanında dışarıdan takviye olarak almamız gereken gıda takviyeleri ve bitkilerin önemi her geçen gün artmaya devam etmektedir.

 

Diğer Makaleler